Jakie kryształy wybrać: czeskie czy od Swarovskiego?

Stając przed wyborem modnego oświetlenia do mieszkania na myśl przyszły mi lampy kryształowe. Są ładne, efektowne (budzą zazdrość sąsiadów :)) i pięknie się błyszczą. I nie mam tutaj na myśli lamp, które możemy znaleźć w marketach budowlanych czy sklepach z oświetleniem z kategorii „dla każdego coś miłego”. Chodzi mi o markowe sklepy, sprzedające lampy z prawdziwymi kryształami Bohemia lub Swarovski. Marketowe tzw. „żyrandole kryształowe” to najczęściej szlifowane szkiełka, a w najgorszym wypadku plastik (akryl), ale o tym później.

Kryształowe kula Swarovski

Kryształy Swarovskiego czy czeska Bohemia?

Jeśli nie ogranicza nas budżet to stoimy na wygranej pozycji i możemy przebierać w setkach modeli lamp, wykonanych z najdroższych kryształów marki Swarovski. Jeśli jednak cena ma znaczenie to warto zdecydować się na czeskie kryształy marki Bohemia. Są one również piękne, a przede wszystkim są to PRAWDZIWE kryształy, a nie szlifowane szkło. Osobiście nie widzę różnicy pomiędzy czeskimi i tymi od Swarovskiego, choć przystępna cena spowodowała, że u mnie w domu wiszą lampy z kryształami Swarovskiego.

Kupujemy tylko od wiarygodnego sprzedawcy

Podczas wyboru lampy kryształowej musimy pamiętać o podstawowej sprawie: kupujemy tylko ze 100% pewnych i sprawdzonych źródeł. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami o danej firmie. Kupując w hipermarketach lampy pseudo-kryształowe wyrzucamy pieniądze w błoto. Nie wiem dlaczego używają oni słowa „kryształowe” w opisie swoich produktów skoro te lampy wykonane są w najlepszym przypadku ze szkła, a w gorszym z akrylu, który z czasem robi się matowy.

Kryształy bajecznie kolorowe

Lampy kryształowe są ozdobione kryształami o różnych kształtach. Są kryształowe kule, łezki, medaliony. Są też małe kryształki łączone w łańcuch, który wygląda bajecznie i równie bajecznie się świeci. Jak dla mnie najładniejsze i najbardziej efektowne są lampy kryształowe wykonane z kryształowych kul. Szlifuje się je w taki sposób, że mają dziesiątki załamań, dzięki czemu błyszczą się kolorowo bardziej niż kryształy o innych kształtach. Są żyrandole, które ozdobione są aż 50-60 takimi kulami. Mienią się bajkowo 🙂 Eh, chyba za dużo bajkowości wkradło się do tego tekstu, ale żyrandole kryształowe robią piorunujące wrażenie. Nie przepadam za stylem blink-blink, nie lubię jak coś się świeci jak… sami wiecie co, ale to jak błyszczą się kryształy po prostu mnie urzeka.

Lampy i żyrandole kryształowe – ponadczasowy styl

Sporo osób może się ze mną nie zgodzić, ale uważam, że żyrandole kryształowe są ponadczasowe i „ponad-stylowe”. Mój dom nie jest urządzony w jakimś wyjątkowo klasycznym, muzealnym stylu. Mam w nim więcej akcentów nowoczesnych, sporo elementów ze szczotkowanego aluminium, dużo naturalnego drewna. Uważam, że jest to styl bardziej nowoczesny niż klasyczny, a i tak żyrandole kryształowe wyglądają w nim fantastycznie. Nawet w łazience. Nie myślcie, że kryształowa lampa to jakaś fanaberia bogatej paniusi, bo zapłaciłam za nią mniej niż większość z osób, które mają w łazienkach podwieszane sufity. Moim zdaniem plafon zbudowany z kryształowych łańcuchów, dodatkowo z lustrem Swarovskiego, które odbija całe światło z żarówek ku dołowi, wygląda dużo efektowniej niż oklepane już sufity podwieszane, podświetlane paskami ledowymi. To oczywiście kwestia gustu. (zdjęcie mojego plafonu już wkrótce)

Kieruj się swoim gustem a nie modą

Ważne, aby lampa podobała się Tobie. To Ty oglądać ją będziesz przez najbliższe kilka lat. Ja stawiam na kryształowe kulki. Taki żyrandol zawsze budzi ciekawość i zazdrość gości, a powiedzmy sobie szczerze – urządzając dom czy mieszkanie chcemy choć trochę zrobić wrażenie na naszych gościach 🙂 Niektórzy wiedzą, że już biżuteria z kryształami jest droga, a tu widzą cały, duży żyrandol z kryształami. No i jak nie zazdrościć 😉

Dla tych, którzy obawiają się, że może być problem z czyszczeniem kryształowych żyrandoli i lamp, przygotowałam tekst pt. „Czym myć (czyścić) lampy kryształowe?„. Zapraszam również do pierwszego popełnionego przeze mnie tekstu, którego tematem są żyrandole (lampy) kryształowe.

One Reply to “Jakie kryształy wybrać: czeskie czy od Swarovskiego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.