Jakie kryształy wybrać: czeskie czy od Swarovskiego?

Stając przed wyborem modnego oświetlenia do mieszkania na myśl przyszły mi lampy kryształowe. Są ładne, efektowne (budzą zazdrość sąsiadów :)) i pięknie się błyszczą. I nie mam tutaj na myśli lamp, które możemy znaleźć w marketach budowlanych czy sklepach z oświetleniem z kategorii „dla każdego coś miłego”. Chodzi mi o markowe sklepy, sprzedające lampy z prawdziwymi kryształami Bohemia lub Swarovski. Marketowe tzw. „żyrandole kryształowe” to najczęściej szlifowane szkiełka, a w najgorszym wypadku plastik (akryl), ale o tym później.

Kryształowe kula Swarovski

Kryształy Swarovskiego czy czeska Bohemia?

Jeśli nie ogranicza nas budżet to stoimy na wygranej pozycji i możemy przebierać w setkach modeli lamp, wykonanych z najdroższych kryształów marki Swarovski. Jeśli jednak cena ma znaczenie to warto zdecydować się na czeskie kryształy marki Bohemia. Są one również piękne, a przede wszystkim są to PRAWDZIWE kryształy, a nie szlifowane szkło. Osobiście nie widzę różnicy pomiędzy czeskimi i tymi od Swarovskiego, choć przystępna cena spowodowała, że u mnie w domu wiszą lampy z kryształami Swarovskiego.

Kupujemy tylko od wiarygodnego sprzedawcy

Podczas wyboru lampy kryształowej musimy pamiętać o podstawowej sprawie: kupujemy tylko ze 100% pewnych i sprawdzonych źródeł. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami o danej firmie. Kupując w hipermarketach lampy pseudo-kryształowe wyrzucamy pieniądze w błoto. Nie wiem dlaczego używają oni słowa „kryształowe” w opisie swoich produktów skoro te lampy wykonane są w najlepszym przypadku ze szkła, a w gorszym z akrylu, który z czasem robi się matowy.

Kryształy bajecznie kolorowe

Lampy kryształowe są ozdobione kryształami o różnych kształtach. Są kryształowe kule, łezki, medaliony. Są też małe kryształki łączone w łańcuch, który wygląda bajecznie i równie bajecznie się świeci. Jak dla mnie najładniejsze i najbardziej efektowne są lampy kryształowe wykonane z kryształowych kul. Szlifuje się je w taki sposób, że mają dziesiątki załamań, dzięki czemu błyszczą się kolorowo bardziej niż kryształy o innych kształtach. Są żyrandole, które ozdobione są aż 50-60 takimi kulami. Mienią się bajkowo 🙂 Eh, chyba za dużo bajkowości wkradło się do tego tekstu, ale żyrandole kryształowe robią piorunujące wrażenie. Nie przepadam za stylem blink-blink, nie lubię jak coś się świeci jak… sami wiecie co, ale to jak błyszczą się kryształy po prostu mnie urzeka.

Lampy i żyrandole kryształowe – ponadczasowy styl

Sporo osób może się ze mną nie zgodzić, ale uważam, że żyrandole kryształowe są ponadczasowe i „ponad-stylowe”. Mój dom nie jest urządzony w jakimś wyjątkowo klasycznym, muzealnym stylu. Mam w nim więcej akcentów nowoczesnych, sporo elementów ze szczotkowanego aluminium, dużo naturalnego drewna. Uważam, że jest to styl bardziej nowoczesny niż klasyczny, a i tak żyrandole kryształowe wyglądają w nim fantastycznie. Nawet w łazience. Nie myślcie, że kryształowa lampa to jakaś fanaberia bogatej paniusi, bo zapłaciłam za nią mniej niż większość z osób, które mają w łazienkach podwieszane sufity. Moim zdaniem plafon zbudowany z kryształowych łańcuchów, dodatkowo z lustrem Swarovskiego, które odbija całe światło z żarówek ku dołowi, wygląda dużo efektowniej niż oklepane już sufity podwieszane, podświetlane paskami ledowymi. To oczywiście kwestia gustu. (zdjęcie mojego plafonu już wkrótce)

Kieruj się swoim gustem a nie modą

Ważne, aby lampa podobała się Tobie. To Ty oglądać ją będziesz przez najbliższe kilka lat. Ja stawiam na kryształowe kulki. Taki żyrandol zawsze budzi ciekawość i zazdrość gości, a powiedzmy sobie szczerze – urządzając dom czy mieszkanie chcemy choć trochę zrobić wrażenie na naszych gościach 🙂 Niektórzy wiedzą, że już biżuteria z kryształami jest droga, a tu widzą cały, duży żyrandol z kryształami. No i jak nie zazdrościć 😉

Dla tych, którzy obawiają się, że może być problem z czyszczeniem kryształowych żyrandoli i lamp, przygotowałam tekst pt. „Czym myć (czyścić) lampy kryształowe?„. Zapraszam również do pierwszego popełnionego przeze mnie tekstu, którego tematem są żyrandole (lampy) kryształowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *