Press "Enter" to skip to content

Czym się różni lampa od żyrandola?

0

Określenia te używane są często jako synonimy, choć ich znaczenie nie jest identyczne. O ile żyrandol można nazwać lampą, o tyle lampę żyrandolem nie zawsze. Dlaczego?

Mówiąc „żyrandol” mamy na myśli lampę (ha!) sufitową, wiszącą, o klasycznej budowie, z ramionami, na których umieszczone są żarówki.

Mówiąc „lampa” mamy z kolei na myśli oprawę oświetleniową (a co!), która może mieć dowolny kształt, może zwisać z sufitu, może stać na podłodze, może też stać na stole w jadalni lub na stoliku w sypialni.

Przykład klasycznego żyrandola

Ekskluzywny żyrandol kryształowy Elite Bohemia

Oto klasyczny, wiszący żyrandol kryształowy, o prostej, mosiężnej kolumnie, z 6 ramionami, których zwieńczeniem są kryształowe miseczki i żarówki. Lampa ozdobiona jest lśniącymi pod wpływem światła kryształami Preciosa, w kształcie medalionów (tak ten kształt określił dystrybutor). U dołu żyrandola dynda (kołysze się…) kryształowa kulka.

Jest to wręcz pierwowzór żyrandola, który agreguje w sobie wszystkie jego cechy: luźno wisi sobie z sufitu, ma kolumnę, od której odchodzą ramiona, do ramion przymocowane są żarówki (a nie np. taśma LEDowa), z kolei żarówka swoją budową przypomina tę opatentowaną przed Thomasa Edisona – no może poza jej nowocześniejszym kształtem o formie świeczki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować żarówki LED. Ba, jest to nawet wskazane.

Przykład lampy (nie-żyrandola)

Lampa kryształowa z lustrem

Lampa kryształowa z powyższej fotki nie może zostać nazwana żyrandolem, ponieważ nie spełnia podstawowych jego cech. Przede wszystkim: nie ma ramion.

Jest to bardzo efektowna lampa, której konstrukcję wykonano z mosiądzu polerowanego na kolor złoty (do wyboru są dwa inne kolory: chrom czyli srebro i patyna czyli złoto matowe/antyczne). Jej duży klosz powstał z łańcuszków kryształowych, składających się z kryształków marki Preciosa, połączonych ze sobą mosiężnymi oczkami. Góra lampy (nad żarówkami) zamknięta została lustrem kryształowym, tak aby światło z 4 żarówek nie oświetlało sufitu, a kierowane było w całości ku dołowi. To rozwiązanie zapożyczono z droższych lamp (plafonów) Elite Bohemia.

Aby jeszcze bardziej skomplikować nazewnictwo lampę tę można nazwać plafonem. Czym charakteryzuje się plafon? Tym, że jest montowany bezpośrednio do sufitu (nie wisi on na łańcuchu) lub tuż pod sufitem – wtedy plafon łączy się z sufitem sztywną „nóżką” – dokładnie tak, jak lampa na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *