Press "Enter" to skip to content

Czym charakteryzuje się styl glamour w wystroju wnętrz?

1

Styl glamour w wystroju wnętrz to luksusowy, efektowny i elegancki sposób aranżacji pomieszczeń, który nawiązuje do dawnych epok, takich jak Hollywood lat ’20, ’30 i ’40 oraz stylu Art Deco.

Jakie są charakterystyczne cechy stylu glamour?

Błyszczące materiały: Styl glamour często wykorzystuje błyszczące i lśniące materiały, takie jak: chrom, polerowany mosiądz, srebro, złoto, kryształy czy lustra. Te elementy dodają elegancji, efektownego i luksusowego wyglądu wnętrzu.

Efektowne tkaniny: Wykorzystywane są wysokiej jakości tkaniny, często w intensywnych kolorach lub z wzorami. Welur, jedwab, aksamit i satyna są często spotykane w stylu glamour. Miękkie, miłe w dotyku tkaniny nadają wnętrzu luksusowy, a zarazem przytulny wygląd.

Jaskrawe kolory: Chociaż styl glamour najbardziej kojarzy się z kolorami takimi jak: czarny, biały i srebrny (błyszczący chrom) to można też wykorzystać bardziej intensywne kolory, takie jak: głęboka czerwień, purpura czy butelkowa zieleń. Kolorystyka może być odważna i ekstrawagancka.

Meble o solidnym, „majestatycznym” designie: W stylu glamour meble często są dużych rozmiarów, mają bogate zdobienia, zakręcone nogi i są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak: drewno dębowe, heban, buk, palisander lub mahoń. Szczególnie popularne są meble z okresu Art Deco.

Ozdoby i akcenty: Dodatki odgrywają ważną rolę. Wnętrza glamour są często ozdobione luksusowymi lampami, kryształowymi żyrandolami, obrazami i rzeźbami. Możesz też znaleźć lustra (również kryształowe) o niezwykłych kształtach i ramach. Nie mniej ważne i przyciągające uwagę są elementy wykończenia mebli czy lamp, a mogą to być np. polerowany mosiądz, który wygląda i błyszczy się jak złoto, może to być też prawdziwe złoto – np. złota farba wykorzystywana jest m.in. do ozdabiania ekskluzywnych lamp kryształowych Elite Bohemia z Czech. Bardzo często w stylu glamour stosuje się chrom, jako element wykończenia (ozdobienia) elementów wystroju. Jest on bardzo efektowny, błyszczy się i wygląda jak srebro. Nie można zapomnieć o najbardziej efektownym elemencie wystroju wnętrz, jakim są prawdziwe kryształy np. Preciosa lub Bohemia. Błyszczą się one niczym diamenty, a pod wpływem padającego na nie światła powierzchnia kryształów mieni się kolorami tęczy.

Geometryczne wzory: Wzory geometryczne, charakterystyczne dla stylu Art Deco, są często wykorzystywane w stylu glamour. Mogą to być wzory na dywanach, tapetach czy meblach.

Efektowne podświetlenie: Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe. Żyrandole kryształowe wiszące, lampy stołowe i podłogowe mogą dodać efektu wow i podkreślić elementy wystroju.

Luksusowe dodatki: Wnętrza glamour często ozdabia się drogimi, luksusowymi dodatkami, takimi jak” kryształowe wazony, mosiężne świeczniki polerowane na kolor złoty i ozdabiane kryształami czy porcelana z delikatnym złoceniem.

Styl glamour to połączenie luksusu, elegancji, klasyki i nowoczesności. Może być wyrażony zarówno w wystroju klasycznego wnętrza, jak też wnętrza nowoczesnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oba te style łączyć ze sobą. Przykładem takiego uniwersalizmu są żyrandole glamour. Lampy kryształowe, bo o nich mowa, znajdują swoich odbiorców zarówno wśród zwolenników klasycznego stylu wystroju wnętrza, jak też wśród osób, które preferują bardziej nowoczesne wnętrza.

Glamour jest to idealny wybór dla osób, które cenią sobie efektowny i ekskluzywny wystrój wnętrza, który zachwyca i budzi zazdrość. Jednakże ze względu na użycie wielu materiałów i dekoracji może być kosztowny w realizacji.

Styl bling-bling czyli ekstrawagancka wersja stylu glamour

Styl glamour i bling-bling (w spolszczonej wersji to blink blink) mają pewne wspólne elementy, ponieważ oba podkreślają luksus i blask, ale istnieją też znaczące różnice między nimi.

Styl bling-bling jest bardziej jaskrawy, ekstrawagancki i ekscentryczny niż glamour. To bardziej krzykliwy i przesadzony wyraz luksusu. Charakteryzuje się on intensywnym użyciem błyszczących elementów, często w formie dużych kryształów, kamieni szlachetnych, cekinów, broszek i innych świecących ozdób.

Kolorystyka w stylu bling-bling jest często bardziej intensywna, wręcz krzykliwa, z dużym naciskiem na złoto, srebro, róż i inne jaskrawe kolory. Styl ten jest bardziej związany z modą i kulturą pop, podczas gdy glamour ma bardziej klasyczne korzenie.

  1. […] Styl glamour nierozerwalnie wiąże się ze ślubami i weselami. Panny Młode często decydują się na suknie ślubne dekorowane kryształkami, kryształowe tiary, ozdoby do włosów, biżuterię z kryształami, kryształowe ozdoby na stołach, kryształowe girlandy i inne ozdoby sali weselnej. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *