Press "Enter" to skip to content

Kieliszki kryształowe – luksus, który pamięta czasy PRL

0

Kieliszki kryształowe zdobiły polskie stoły już w czasach PRL, a nawet wcześniej. Wzorzyste produkty z grubego kryształu przywoziło się często z wycieczek do byłego ZSRR lub nabywało od obywateli tego kraju, którzy często odwiedzali nasz kraj w celach handlowo-biznesowych.

W wielu domach, za szklanymi drzwiami kredensów, do dziś na honorowym miejscu stoją kryształowe kieliszki do wina i wódki, kryształowe wazy, półmiski, wazony czy popielniczki. U niektórych zaś kryształowe precjoza zapakowane w kartony wylądowały w piwnicy bądź na strychu i popadły w zapomnienie. A to duży błąd! Moda na kryształowe naczynia powraca, a produkty z czasów PRL są poszukiwane nie tylko przez kolekcjonerów.

Jeszcze 40 lat temu kryształową zastawę przywoziło się najczęściej z zagranicznych wypraw. Obecnie rynek oferuje nam dostęp do produktów wielu producentów, w tym również rodzimych. Ofert jest mnóstwo, ale największą popularnością cieszą się kieliszki kryształowe do wina oraz kieliszki kryształowe do wódki. Wzorów i kolorów do wyboru jest co niemiara.

Kieliszki kryształowe do wina

Na wyborze kieliszków kryształowych do wina można spędzić pół wieczoru, o ile nie mamy z góry założonych wymagań. Są kryształowe kieliszki do wina czerwonego, inne do białego, możemy wybrać kieliszki ze szkła kryształowego bezbarwnego, ale również kieliszki różowe, czarne lub czerwone. Kieliszek może być gładki lub wzorzysty, może być dodatkowo ozdobiony np. kryształkami Swarovskiego lub wzorami w kolorze złotym lub srebrnym. Sporo tego…

Kieliszki kryształowe do wódki

Kieliszki kryształowe do wódki występują najczęściej w formie klasycznej. Najpopularniejsze są te wykonane z bezbarwnego kryształu z rżniętymi (tak to się fachowo nazywa) wzorami, o pojemności 50 ml lub 60 ml. Mogą być na nóżce lub bez niej. Co najważniejsze: ofert jest sporo i nie trudno znaleźć takie w bardzo przystępnej cenie, a zestaw 6 czy 12 kieliszków to na naprawdę efektowny prezent.

Kryształowa karafka i kryształowe szklanki do whisky

Przeglądając oferty na kryształową zastawę nie sposób nie zwrócić uwagi na kryształowe szklanki do whisky w komplecie z eleganckimi, kryształowymi karafkami. Jest to kolejny, niebanalny pomysł na prezent np. urodzinowy. Dlatego zamiast kupować solenizantowi kolejną whisky, kup mu kryształowy zestaw do serwowania whisky. Zestaw 2 szklanek kryształowych z karafką, wykonanych z czeskiego kryształu Bohemia, nie jest wcale astronomicznym wydatkiem.

Ah te kryształy…

Kryształy dzięki swojej wyjątkowej budowie znalazły zastosowanie w wielu branżach. Kryształy stosowane są do ozdabiania biżuterii, budowy i ozdabiania lamp kryształowych czy do budowy drogich lunet i celowników do broni.

Dlaczego kryształy tak często stosowane są do ozdabiania różnych produktów? Przede wszystkim dlatego, że ich wyjątkowa budowa sprawia, iż pod wpływem padającego na nie światła błyszczą się niczym diamenty. Piękne kryształowe lampy zdobiły okazałe zamki i pałace już wiele wieków temu. Po dziś dzień produkty z kryształu cieszą się niesłabnącą popularnością i to nie tylko wśród entuzjastów stylu glamour.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *